Kúpanie, relax, vodné športy

Vodné radovánky sú na Liptove dostupné po celý rok

Na Liptove si prídu na svoje aj tí, ktorí milujú dovolenku pri vode. Ak uprednostňujete prírodné kúpaliská, vybrať sa môžete priamo k Liptovskej Mare. Letnú dovolenku pri vode si môžete spestriť vyhliadkovými plavbami výletnou loďou či jazdou na motorovom člne. V centre vodných športov Mara Fun na vás čaká ešte mnoho ďalších atrakcií: môžete si zajazdiť na vodných skútroch, alebo priamo vyskúšajte wakeboarding, či vodné lyže. Úplnou novinkou a adrenalínovým zážitkom je flyboarding, kde vás prúd vody nadnáša nad hladinou. Samozrejme, nechýbajú ani atrakcie pre deti.

Medzi prírodné bohatstvá Liptova patria aj termálne pramene. Nájdete ich roztrúsené po celom Liptove, napríklad v Lúčkach, Kalamenoch, Liptovskom Jáne, ale najmä v Bešeňovej, kde vyrástol jeden z najznámejší kúpeľných komplexov na Slovensku. Pokiaľ však ide o vodné radovánky, prvenstvo má jednoznačne Tatralandia – najväčší areál vodnej zábavy v strednej Európe, kde nájdete okrem bazénov s termálnou vodou aj celý rad najrôznejších atrakcií a wellness procedúr pre ľudí každého veku.

Za zmienku určite stoja aj ďalšie atrakcie, ktoré nájdete v blízkom okolí:

  • Tatrapolis – unikátny svet pútavých kovových miniatúr niekoľkých svetových stavieb.
  • ZOO kontakt – netradičná ZOO, kde sa môžete stretnúť so zvieratkami aj bez mreží a plotov.
  • Hurricane Factory – netradičný, adrenalínový, pri ktorom si vo veternom tuneli môžete vyskúšať pocit voľného pádu.

Zimné športy

Lyžovačka a sánkovačka pre deti aj pre profíkov

Liptov má čo ponúknuť po celý rok, no pre milovníkov zimných športov je doslova rajom. Lyžovanie, snowboarding, snežný skúter, ale aj rôzne iné zimné športy si môžete užiť v niektorom z lyžiarskych stredísk na okolí.

Jasná Nízke Tatry
Najväčšia lyžiarska aréna pre zimné športy na Slovensku – Jasná Nízke Tatry, sa nachádza len 15 km od centra Liptovského Mikuláša. Ponúka 45 km zjazdoviek rôznych úrovní pre začiatočníkov, pokročilých, rodiny s deťmi, aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Freeridové zóny a snow park, 30 lanoviek a vlekov. Na vrchol Chopku sa dopravíte 30-timi najmodernejšími lanovkami, vlekmi.

Opalisko
Lyžiarske stredisko Opalisko sa nachádza nad obcou Závažná Poruba, na úpätí vrchu Poludnica. Je vzdialené 5 km od centra Liptovského Mikuláša. Päť umelo zasnežovaných zjazdoviek, štyri vleky a sedačka poskytujú dostatočný komfort bez dlhého čakania v radoch. K dispozícii je detský areál pre najmenších, sánkarska dráha, prírodné klzisko. V stredisku je tiež bežecký areál s osvetlením s celkovou dĺžkou 30 km bežeckých tratí.

Fun Park Žiarce
Fun Park Žiarce sa nachádza v obci Pavčina Lehota, na začiatku Demänovskej doliny. K dispozícii je lyžiarska škola a škôlka pre najmenších, požičovňa lyžiarskeho výstroja, večerné lyžovanie, snowpark a bezplatné parkovisko pri vleku. Lyžiarske stredisko vzdialené od mesta Liptovského Mikuláša iba 5 km ponúka dobrú lyžovačku za priaznivé ceny rodinných lyžiarskych lístkov.

Turistika na Liptove

Turistika na Liptove vás chytí za srdce

Celé Slovensko je krásne, no Liptov patrí vďaka rozmanitosti svojej prírody medzi skutočné klenoty. Pár kilometrom každým smerom natrafíte na iný národný park pretkaný množstvom atraktívnych turistických trás a unikátnych prírodných krás.

Na severe sa týči masív Západných Tatier, zatiaľ čo na juhu sa jemne klenú kopce Nízkych Tatier. Trochu ďalej na západ môžete skúmať krásy Veľkej Fatry a cestou smerom na východ sa vám zase otvorí pohľad na najvyššie končiare Vysokých Tatier.

Niečo pre seba tu nájdu rekreační výletníci a rodiny s deťmi, rovnako ako aj ostrieľanejší turisti či adrenalínový športovci. Pokiaľ sem zavítate, vyberať si môžete z veľkého počtu turistických trás rôznej obtiažnosti. Ideálny terén na nenáročnú cykloturistiku sa nachádza v okolí Liptovskej Mary. Medzi najobľúbenejšie lokality pre pešiu turistiku patrí napríklad Kvačianska a Prosiecka dolina, Kalameny či Demänovské jaskyne.

Prírodu Nízkych Tatier môžete preskúmať napríklad v okolí prekrásnej Jasnej doliny, kde nájdete aj množstvo príležitosti na adrenalínové športové vyžitie.

Pokiaľ vás zaujíma aj história a kultúra regiónu, nemali by ste vynechať návštevu Vlkolínca, archeologické múzeum Havránok, či drevený kostol v obci Svätý Kríž. Liptov má osobité čaro v každom ročnom období. Môžete sa sem neustále vracať a vždy objavite niečo nové.